Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Sołectwo Kotulin |
Ważne telefony

233 42 17 - Urząd Gminy

230 61 33 - Parafia

230 61 13 - Szkoła Podstawowa

233 44 19 - Gimnazjum

230 61 12 - Ośrodek zdrowia w

Kotulinie

233 24 24 - Szpital Pyskowice

230 61 08 - Straż pożarna Kotulin

336 91 83 - Posterunek policji

Toszek

333 50 76 - Punkt apteczny

Grzybek

233 87 62 - Remedium

Pyskowice

Statystyki
Działa od: Kwiecień 14, 2012
Wizyty ogólnie:  65994
Wizyty dzisiaj: 24
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gości.

Sołectwo Kotulin

 

SOŁECTWO KOTULIN

Sołtys:

Albert Osmanda  tel. 32 230 61 23

 

Rada sołecka (kadencja 2015-2019):

Franciszek Danch

Zygfryd Geisler

Józef Kampa

Klaudiusz Kobek

Łukasz Krupa

Kornelia Rybarz

Antoni Rzeźniczek

Andrzej Wrazidło

 

Rada sołecka (kadencja 2011-2015):

Kornelia Rybarz

Gabriela Wróbel

Franciszek Danch

Wiesław Inglot

Klaudiusz Kobek

Ginter Prause

Antoni Rzeźniczek

Andrzej Wrazidło

 

Krzyże i kapliczki w Kotulinie

      W Kotulinie odnajdziemy wiele miejsc, gdzie znajdują się przydrożne krzyże i kapliczki. Są to punkty szczególnie znaczące dla mieszkańców wsi. Wiedza o większości z tych zabytków jest żywa do dziś.

     Krzyż stojący przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Świbskiej wyznaczał niegdyś centrum wsi, natomiast umiejscowiony obecnie w połowie ulicy Kolejowej, wyznaczał granicę osady.

     Z obiektami sakralnymi wiążą się również podania magiczne, które między innymi wyjaśniają jak zbudowano krzyż na ulicy Wiejskiej. Na powstanie innych krzyży i kaplic miały wpływ motywy osobiste. Były budowane, jako wota dziękczynne i błagalne lub w celu podnoszenia prestiż fundatora i podkreślenia swojej zamożności. Tak było z kapliczką w przysiółku Laura, której fundatorką została właścicielka tego folwarku. Kapliczka słupowa pochodzi z XVIII wieku a we wnękach skrywa figury świętych.

     Duże znaczenie dla miejscowej ludności ma kapliczka słupowa z ludowym obrazem, przedstawiającym św. Urbana. Pochodzi ona z przełomu XVIII i XIX wieku. Prawdopodobnie jej powstanie związane jest z wiarą, iż święty chroni pola uprawne przed tragicznymi skutkami klęsk żywiołowych. W dniu św. Urbana rolnicy idą z procesją do tej kapliczki, prosząc Boga o dobre urodzaje.

     Oprócz kotulińskich krzyży i kaplic mających bardzo stary rodowód, są również obiekty stosunkowo nowe. Jednym z nich jest grota w pobliżu siedziby Caritas, która powstała w 1998 roku. Stoi ona dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się stara plebania. Przy grocie od 1999 roku odbywają się nabożeństwa do Matki Boskiej Fatimskiej.

     Najnowsza kapliczka została poświęcona św. Franciszkowi, patronowi ekologów. Znajduje się ona w pobliżu plebanii i jest wydrążona w obciętym pniu starego dębu. Jej pomysłodawcą był ksiądz Reinhold Buczek, do 2010 roku proboszcz parafii Kotulin.

 


Informacje pochodzą z książki pt. Wioska moja miła… O tradycji kulturowej Kotulina i okolic, autorstwa Beaty Grochli.

…………      

Kotulin

Kotulin to mała wieś leżąca na styku Górnego Śląska i Opolszczyzny. Położona jest w gminie Toszek w powiecie gliwickim. Wraz z przysiółkami liczy około 1200 mieszkańców.

Do wsi Kotulin należą również przysiółki: Kotulin Mały (Kotulinek), Bliziec, Skały, Nakło i Szklarnia.

Choć Kotulin to samo centrum geograficznego Śląska, to jest to miejsce różne od stereotypowej wizji śląskiej aglomeracji. Jest to część przepięknej ziemi toszeckiej z miastem Toszkiem, jako siedzibą gminy i kilkunastoma innymi wioskami. Okolicę tę charakteryzuje przede wszystkim urozmaicona rzeźba terenu. Natrafimy tu na piękne, pagórkowate wzniesienia, gdzieniegdzie poprzecinane potokami i strumykami. Kręte dróżki prowadzą pomiędzy polami obsianymi zbożem, rzepakiem i kukurydzą. Spomiędzy pól wyrastają dorodne lasy, najczęściej bory sosnowe, słynące z mnogości zwierzyny.

Sam Kotulin jest położony w pięknej dolinie, którą przepływa mała rzeczka, zwana Potokiem Toszeckim. Niezależnie, którą drogą wjeżdża się do wioski, zawsze poruszamy się w kierunku środka dolinki, zbliżając się do centrum Kotulina, gdzie znajduje się stary, neogotycki pałacyk, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. Jest ona otoczona kompleksem parkowym z dorodnym starodrzewiem. Obok szkoły, wyrasta małe wzniesienie. To najważniejsze i chyba najpiękniejsze miejsce Kotulina, swoisty symbol wioski. Tym miejscem jest parafialny kościół p.w. Św. Michała Archanioła. Budynek ze wzniesienia góruje nad całą okolicą i jest widoczny z każdego miejsca wioski. Kościółek w obecnej formie został wybudowany w końcu ubiegłego wieku. Wokół kościoła rozciąga się cmentarz.

.

.

Zabytki:

• Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, 1909-1911, na planie krzyża, za prezbiterium zakrystia, od zachodu czworoboczna wieża z hełmem cebulastym z latarnią, nad nawą sygnaturka z latarnią i hełmem stożkowym, koliste, zewnętrzne klatki schodowe, na zrębach poprzedniej budowli z XVI w. Wewnątrz barokowe wyposażenie z poprzedniego kościoła, m.in. ołtarz główny z ok. 1660 r.

• Krzyż kamienny z 1904 roku, we wnęce figurka Matki Boskiej Bolesnej.

• Krzyż misyjny, kamienny z 1888 r., we wnęce figurka Matki Boskiej Bolesnej.

• Lipa drobnolistna (obwód pnia 310 cm), obok plebanii.

• Neogotycki pałac z 1873 roku, szczyty schodkowe, obecnie szkoła podstawowa

• Zaniedbany park krajobrazowy, powierzchni 6 ha, m.in. grupa dębów (obwód pni do 300 cm).

• Budynek gospodarczy z przełomu XVIII i XIX wieku

• Kapliczka słupowa św. Urbana, XVIII/XIX w., kamienna, z półkolistą wnęką, ul. Dolna. .

 

Kotulin na mapie Google


Wyświetl większą mapę

    Error in menu source Custom Menu.
Strony internetowe

• Parafia Kotulin

www.kotulin.opole.opoka.org.pl/

• Gmina Toszek

www.toszek.pl/

• Starostwo Powiatowe

www.starostwo.gliwice.pl/pl/

• Szkoła Podstawowa Kotulin

www.spkotulin.edupage.org/

• Gimnazjum w Toszku

gimnazjum-toszek.edupage.org/

• Zamek w Toszku

www.zamektoszek.eu/

• Leśna Kraina Górnego Śląska

www.lesnakrainalgd.pl/

• Ośrodk Pomocy Społecznej w Toszku

www.ops.toszek.pl/

LOKALNA PANORAMA FIRM

• Usługi Ogólnobudowlane Ireneusz Kokoszka

więcej...

• krupatransporte

więcej...

• SALA TANECZNA W KOTULINIE

więcej...

• TIGIS TECHNIKA INSTALACJI GRZEWCZYCH I SANITARNYCH

więcej...

• MODRZEW (TARTAK)- ZAKŁAD PRZEMYSŁOWO-HANDLOWY

więcej...

• Serwis Qualität - Adrian Zawiola

więcej...

• PUNKT APTECZNY „GRZYBEK”

więcej...

• ZAKŁAD FRYZJERSKI – MAŁGORZATA KOCUR

więcej...

• ELECTRO-TECHNIK - GRZEGORZ KROLL

www.electro-technik.pl/

więcej...

• TOMA AUTO SERVIS

www.tomaautoservis.pl/

więcej...