Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
OSP Kotulin |
Ważne telefony

233 42 17 - Urząd Gminy

230 61 33 - Parafia

230 61 13 - Szkoła Podstawowa

233 44 19 - Gimnazjum

230 61 12 - Ośrodek zdrowia w

Kotulinie

233 24 24 - Szpital Pyskowice

230 61 08 - Straż pożarna Kotulin

336 91 83 - Posterunek policji

Toszek

333 50 76 - Punkt apteczny

Grzybek

233 87 62 - Remedium

Pyskowice

Statystyki
Działa od: Kwiecień 14, 2012
Wizyty ogólnie:  67705
Wizyty dzisiaj: 38
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości.

OSP Kotulin

 

HISTORIA

30 grudnia 1888 roku został utworzony Związek Sikawkowy  z miejscowości Kotulin Wielki, Kotulin Mały, Skały oraz Majątków Rolnych tych samych nazw. Wśród założycieli Związku Sikawkowego odnotowano takie nazwiska jak: Toschionek, Kiełbasa, Gralka, Pyschik, Cieślik, Abiensok, Obłonczek, Danek, Mepilly. W Związku Sikawkowym  wszystkie funkcje były honorowe.

Nasza strażnica została wybudowana w 1972 roku. Przy jej budowie wiele prac wykonali wtedy sami druhowie w ramach prac społecznych.

W kolejnych latach czynnie uczestniczyliśmy w życiu naszej wioski, nie tylko przy gaszeniu pożarów. Wspomagaliśmy finansowo na przykład kotulińskie Przedszkole czy Szkołę Podstawową. Za przeznaczone pieniądze dyrektorzy organizowali Dzień Dziecka, przygotowywali dla dzieci różnego rodzaju zabawy bądź bale, a także kupowali sprzęty potrzebne dzieciom do zabawy i nauki. Współpraca między strażakami a społecznością Kotulina ciągle owocuje.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
 

– 26.08.1992 – w wyniku pożaru spłonęło 9062 ha lasu w trzech nadleśnictwach – Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn-Koźle. Przeważająca część ogarniętego ogniem obszaru  (6212 ha) znajdowało się w ówczesnym województwie katowickim, pozostała  (2850 ha) w woj. opolskim. Szalejący żywioł pochłonął trzy ofiary wśród ludzi – dwie z nich to strażacy, trzecią był człowiek poszkodowany w wypadku samochodowym, do którego doszło na terenie akcji. 50 osób odwieziono do szpitala, a lekko poszkodowanych – którym pomocy udzielono na miejscu –  było ok. 2000. Spłonęło 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Rozgrzany popiół pogorzeliska zniszczył 70 km węży strażackich.

Akcja gaszenia pożaru przebiegała w skrajnie trudnych warunkach. Do walki z żywiołem skierowano olbrzymie siły straży pożarnych, wojska, policji i innych organizacji. W przełomowym momencie akcji gaśniczej, tj. w dniach 29 i 30 sierpnia 1992 r. na miejscu bezpośrednio zagrożonym pożarem pracowało:

– 454 wozy gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej (2270 strażaków PSP)

– 405 sekcji Ochotniczej Straży Pożarnej (2430 strażaków OSP)

– 3200 żołnierzy z sprzętem ciężkim

– 650 policjantów

– 1280 członków Obrony Cywilnej

– 450 pracowników leśnych

– 26 samolotów gaśniczych Dromader i 4 śmigłowce gaśnicze.

Także nasi strażacy uczestniczyli w akcji gaszenia pożaru w Kuźni Raciborskiej…

– 29.07.2007 – O godzinie 14:30, OSP Kotulin została zaalarmowana i wezwana do pożaru Zakładu GUMITEX w Toszku. W zakładzie przerobu odpadów gumowych zapaliły się opony na powierzchni 100 m2  i 400-tonowa pryzma rozdrobnionej gumy. Na placu znajdowało się jeszcze ok. 4 tys. ton odpadów gumowych. Strażacy ugasili ogień wodą i pianą gaśniczą. Profilaktycznie polali wodą także piwnicę i halę. Spalone odpady wywieźli na sąsiedni plac, gdzie dogasili resztki gumy. W akcji, która zakończyła się ok. godz. 22, uczestniczyło 16 zastępów straży pożarnej. Przyczyny pożaru nie są znane.

– 7.06.2006 – członkowie  OSP Kotulin skierowali prośbę do Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach o przekazanie samochodu gaśniczego z zasobów PSP na potrzeby jednostki OSP Kotulin. Dzięki staraniom Burmistrza Toszka już w sierpniu 2006 roku OSP Kotulin otrzymała  z zasobów PSP samochód  Star 244.

– 6.06.2008 – Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej nadało „Złoty Znak Związku” Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotulinie za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej Polskiej.

– 7.09.2008 – z inicjatywy Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Gliwicach i Starostwa Powiatowego w Gliwicach, kapituła przy Marszałku Województwa Śląskiego przyznała naszej Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej „Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”.

Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się w Magdalence po mszy świętej. W całej uroczystości uczestniczyli delegaci i Poczet Sztandarowy naszej Jednostki.

– 15.08.2008 – najważniejsze i najbardziej tragiczne w skutkach wydarzenie od momentu powstania straży w Kotulinie. Od 15 do 21 sierpnia strażacy pracowali od rana do nocy, pomagając poszkodowanym w skutek trąby powietrznej, która przeszła nad terenami Kotulina. Strażacy przez kilkadziesiąt godzin usuwali powalone drzewa, sprzątali przedmioty niesione przez trąbę, porwane dachy, powalone domy, pomagali ludziom przetrwać trudne chwile po utracie swoje dobytku. Strażacy odznaczyli się wielką odwagą, pomocą, życzliwością, wrażliwością i odpornością na stres i zmęczenie. Mimo wszelkich trudności przez wiele godzin nieśli pomoc.

– 16.05.2010 – przy OSP w Kotulinie odbył się festyn z okazji Dnia Strażaka. W programie znalazły się: występ orkiestry z Kotulina, pokaz ratownictwa technicznego wykonany przez OSP Błotnica Strzelecka i OSP Kotulin, zwijanie węży przez dorosłych i dzieci, liczne atrakcje, obficie zaopatrzony bufet oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu TRACK.

– maj 2010 – nasi strażacy uczestniczyli w usuwaniu skutków powodzi m.in. w Pyskowicach. W naszej miejscowości także występowały podtopienia, z którymi walczyli strażacy.

– 19.09.2010 w Kotulinie na boisku sportowym, zostały zorganizowane Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gliwickiego. Nagroda główna ufundowana przez Centrum Nauki i Biznesu ŻAK powędrowała dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbiu, która zgarnęła I miejsca we wszystkich kategoriach.

– 11.12.2010 – w naszej strażnicy odbyło się spotkanie opłatkowe, na które zostali zaproszeni obecni i byli strażacy oraz honorowi goście. Na tym spotkaniu zostały wręczone zaświadczenia dla nowo wyszkolonych strażaków. Od tej pory do społeczności strażackiej należą Karolina Henne, Monika Grobosz i Adam Długi.

– 18.01.2011 – odbyło się spotkanie sprawozdawczo- wyborcze. Podczas tego spotkania obecni zostali zapoznani ze sprawami finansowymi za ubiegły rok oraz z planami na rok następny.

Tego dnia został wybrany nowy Zarząd OSP:

– NACZELNIK- Marek Zientek

– PREZES- Marek Mrozek

– Z-ca PREZESA I GOSPODARZ- Klaudiusz Kobek

– SKARBNIK- Ernest Kocem

– SEKRETARZ- Irena Sus

– KRONIKARZ- Monika Grobosz

– CZŁONKOWIE KOMISJI REWIZYJNEJ- Krystian Kiełbasa, Romuald Pieruch, Roman Pogodała

– CZŁONEK ZARZĄDU GMINNEGO- Ernest Kocem

– DELEGACJA- Krystian Kiełbasa, Marek Zientek, Klaudiusz Kobek

– 3.05.2011 – wybuchł potężny pożar w zakładach Gumitex w Toszku. Płonęło 150 tys. m3 opon. Z ogniem walczyło kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, w akcji brało udział ponad 300 strażaków. Do ugaszenia ognia potrzebny był specjalistyczny sprzęt (kontenery z tlenem z Katowic, cysterny z kilku miast śląska, ładowarkę Ł-34 z JRG Żory, przyczepy pompowe, przyczepy z działkami wodno-pianowymi, drabiny i podnośniki hydrauliczne). Zastępy straży pożarnych docierały na miejsce z całego Śląska m.in. z Zabrza, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Gliwic, Knurowa, Pyskowic, oraz z kilku okolicznych OSP, także nasza.

 

CZAS UCZESTNICTWA OSP KOTULIN W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH NA TERENIE GUMITEXU W TOSZKU
3.05.2011 7.05.2011
WYJAZD 20:25 POWRÓT 2:20

http://www.wpyskowicach.pl/foto3/pozar06052011/index.html

 

– 18.09.2011 i 2.10.2011 – W tych dniach na terenie OSP Kotulin odbyły się dożynki i festyn rodzinny. Czas, który można było spędzić z całą Kotulińską społecznością i przybyłymi gośćmi, został zapełniony licznymi atrakcjami m.in. był to występ Orkiestry Dętej, koncert „znanych gwiazd zagranicznych”, loteria fantowa, występy artystyczne oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołów CROSS i CONTEX.

– 15.12.2011 – Tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się na Zamku w Toszku. Zostały podczas niego wręczone rożne odznaczenia m.in. za zasługi i wieloletnią służbę. W świąteczny nastrój swoim pięknym kazaniem wprowadził nas ksiądz biskup Gerard Kusz. Następnie dzieląc się opłatkiem i życząc sobie wszystkiego, co najlepsze zasiedliśmy do świątecznego stołu w ciepłej i miłej atmosferze.

 

KONTAKT
 

OSP KOTULIN
UL. KOLEJOWA 4
44-180 KOTULIN
TEL:  32 230-61-08
MAIL: ospkotulin@op.pl
https://www.facebook.com/ospkotulin

 

    Error in menu source Custom Menu.
Strony internetowe

• Parafia Kotulin

www.kotulin.opole.opoka.org.pl/

• Gmina Toszek

www.toszek.pl/

• Starostwo Powiatowe

www.starostwo.gliwice.pl/pl/

• Szkoła Podstawowa Kotulin

www.spkotulin.edupage.org/

• Gimnazjum w Toszku

gimnazjum-toszek.edupage.org/

• Zamek w Toszku

www.zamektoszek.eu/

• Leśna Kraina Górnego Śląska

www.lesnakrainalgd.pl/

• Ośrodk Pomocy Społecznej w Toszku

www.ops.toszek.pl/

LOKALNA PANORAMA FIRM

• Usługi Ogólnobudowlane Ireneusz Kokoszka

więcej...

• krupatransporte

więcej...

• SALA TANECZNA W KOTULINIE

więcej...

• TIGIS TECHNIKA INSTALACJI GRZEWCZYCH I SANITARNYCH

więcej...

• MODRZEW (TARTAK)- ZAKŁAD PRZEMYSŁOWO-HANDLOWY

więcej...

• Serwis Qualität - Adrian Zawiola

więcej...

• PUNKT APTECZNY „GRZYBEK”

więcej...

• ZAKŁAD FRYZJERSKI – MAŁGORZATA KOCUR

więcej...

• ELECTRO-TECHNIK - GRZEGORZ KROLL

www.electro-technik.pl/

więcej...

• TOMA AUTO SERVIS

www.tomaautoservis.pl/

więcej...