Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Organizacje |
Ważne telefony

233 42 17 - Urząd Gminy

230 61 33 - Parafia

230 61 13 - Szkoła Podstawowa

233 44 19 - Gimnazjum

230 61 12 - Ośrodek zdrowia w

Kotulinie

233 24 24 - Szpital Pyskowice

230 61 08 - Straż pożarna Kotulin

336 91 83 - Posterunek policji

Toszek

333 50 76 - Punkt apteczny

Grzybek

233 87 62 - Remedium

Pyskowice

Statystyki
Działa od: Kwiecień 14, 2012
Wizyty ogólnie:  67706
Wizyty dzisiaj: 42
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gości.

Organizacje

Sekcja Mażoretek Magnolia z Kotulina

 

Sekcja Mażoretek MAGNOLIA z Kotulina powstała w czerwcu 2012 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia „Razem dla Kotulina” i Orkiestry Dętej Kotulin. Projekt utworzenia „Sekcji mażoretek przy Orkiestrze Dętej Kotulin” został dofinansowany w ramach konkursu Działaj Lokalnie VII organizowanego przez Forum Młodzieży Samorządowej działającym w imieniu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jednakże pozyskana kwota była niższa od zakładanej w projekcie (budżet wyniósł 6 000 zł, a otrzymaliśmy 3 100 zł). Dlatego zaapelowano o pomoc do Burmistrza i Rady Miejskiej w Toszku. Otrzymano wsparcie w wysokości 3 000zł., za które zostały zakupione specjalne buty dla starszej grupy. Pozyskany w konkursie grant pozwolił na zatrudnienie na cały okres realizacji projektu (lipiec, sierpień, wrzesień) wykwalifikowanej instruktorki. Powstały dwie grupy mażoretek: starsza (5 dziewczyn) i młodsza (17 dziewczynek). Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Stroje oraz batony (pałki, którymi kręcą mażoretki) zostały wykonane nieodpłatnie przez członków stowarzyszenia. Efektem finalnym projektu był pokaz sekcji mażoretek dnia 16 września 2012 roku na dożynkach wiejskich w Kotulinie. Podczas tego występu dziewczyny zaprezentowały przemarsz z Orkiestrą Dętą ulicami Kotulina, wspólny układ na scenie oraz Miniformację Juniorki (5 dziewczyn). Pokaz był zwieńczeniem ciężkiej, trzymiesięcznej pracy dziewczyn. Cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że sekcji zaproponowano występ na Oktoberfeście w Toszku (06.10.2012r. na Zamku).


Stowarzyszenie „Razem dla Kotulina” wraz z Centrum Kultury „Zamek w Toszku” na podstawie porozumienia prowadzi i utrzymuje sekcję mażoretek „MAGNOLIA” z Kotulina. Stowarzyszenie jest odpowiedzialne za ubiór i wyposażenie sekcji. Wyznaczony koordynator ds. sekcji zajmuje się zarówno sprawami związanymi z występami, jak i kontaktem z rodzicami oraz CK „Zamek w Toszku”. W roku 2013 wykonano stroje dla dziewczyn do układów z pomponami oraz stroje marszowe dla młodszej sekcji mażoretek. Nasza sekcja dała wiele występów: na festynach, dożynkach, imprezach sportowych (m.in. na otwarciu „Orlika” w Toszku czy podczas Dni Tańca na toszeckim zamku). Największym przeżyciem był pokaz w marcu 2013 roku na stadionie Piasta Gliwice, na meczu Polska-Włochy grupy U20. Występ był dla naszej sekcji wielkim wyróżnieniem i okazją do promocji.


Sekcja podzielona jest na trzy grupy wiekowe: seniorki, juniorki i kadetki. Z grupami wymyślane są układy choreograficzne odpowiednie do wieku i umiejętności dziewczyn. Na dzień dzisiejszy w zajęciach uczestniczy 18 dziewczyn. Każde zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, która trwa około 30 minut. Następne są ćwiczenia z podrzucaniem i kręceniem batonu, czyli pałeczki mażoretkowej. Zajęcia odbywają się we wtorki i piątki od godziny 17:00 do godziny 19:00.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani tym, by mażoretki wystąpiły na Państwa imprezie, festynie, zabawie etc. zapraszamy do współpracy!

 

Trenerki: Agata Chlodek i Marzena Gruszka

Kontakt telefoniczny z koordynatorem:  795 552 484

Mail: stowarzyszenie@kotulin.com.pl

Strona na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/pages/Sekcja-Mażoretek-Magnolia-z-Kotulina/772611419422126?fref=ts

 

 

Schola
 

Schola od niedawna jest wyjątkowym elementem życia liturgicznego parafii pw. św. Michała Archanioła w Kotulinie.

Powstała 19 marca 2011 r., z inicjatywy księdza proboszcza Lucjana Gembczyka. Jej prowadzącą jest organistka Sybilla Zawiola.

Sama schola liczy 12 osób w wieku od 12 do 22 lat. Skład osobowy stanowi 11 dziewczyn oraz jeden chłopak.

Do głównych funkcji scholi należy przede wszystkim śpiew na różnych uroczystościach kościelnych i parafialnych. Ponadto jej członkowie biorą udział w wielu akcjach młodzieżowych, takich jak przygotowanie wyjątkowych adoracji dla młodzieży, czy uświetnienie jarmarku bożonarodzeniowego.

 

HISTORIA

30 grudnia 1888 roku został utworzony Związek Sikawkowy  z miejscowości Kotulin Wielki, Kotulin Mały, Skały oraz Majątków Rolnych tych samych nazw. Wśród założycieli Związku Sikawkowego odnotowano takie nazwiska jak: Toschionek, Kiełbasa, Gralka, Pyschik, Cieślik, Abiensok, Obłonczek, Danek, Mepilly. W Związku Sikawkowym  wszystkie funkcje były honorowe.

Nasza strażnica została wybudowana w 1972 roku. Przy jej budowie wiele prac wykonali wtedy sami druhowie w ramach prac społecznych.

W kolejnych latach czynnie uczestniczyliśmy w życiu naszej wioski, nie tylko przy gaszeniu pożarów. Wspomagaliśmy finansowo na przykład kotulińskie Przedszkole czy Szkołę Podstawową. Za przeznaczone pieniądze dyrektorzy organizowali Dzień Dziecka, przygotowywali dla dzieci różnego rodzaju zabawy bądź bale, a także kupowali sprzęty potrzebne dzieciom do zabawy i nauki. Współpraca między strażakami a społecznością Kotulina ciągle owocuje.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
 

– 26.08.1992 – w wyniku pożaru spłonęło 9062 ha lasu w trzech nadleśnictwach – Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn-Koźle. Przeważająca część ogarniętego ogniem obszaru  (6212 ha) znajdowało się w ówczesnym województwie katowickim, pozostała  (2850 ha) w woj. opolskim. Szalejący żywioł pochłonął trzy ofiary wśród ludzi – dwie z nich to strażacy, trzecią był człowiek poszkodowany w wypadku samochodowym, do którego doszło na terenie akcji. 50 osób odwieziono do szpitala, a lekko poszkodowanych – którym pomocy udzielono na miejscu –  było ok. 2000. Spłonęło 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Rozgrzany popiół pogorzeliska zniszczył 70 km węży strażackich.

Akcja gaszenia pożaru przebiegała w skrajnie trudnych warunkach. Do walki z żywiołem skierowano olbrzymie siły straży pożarnych, wojska, policji i innych organizacji. W przełomowym momencie akcji gaśniczej, tj. w dniach 29 i 30 sierpnia 1992 r. na miejscu bezpośrednio zagrożonym pożarem pracowało:

– 454 wozy gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej (2270 strażaków PSP)

– 405 sekcji Ochotniczej Straży Pożarnej (2430 strażaków OSP)

– 3200 żołnierzy z sprzętem ciężkim

– 650 policjantów

– 1280 członków Obrony Cywilnej

– 450 pracowników leśnych

– 26 samolotów gaśniczych Dromader i 4 śmigłowce gaśnicze.

Także nasi strażacy uczestniczyli w akcji gaszenia pożaru w Kuźni Raciborskiej…

– 29.07.2007 – O godzinie 14:30, OSP Kotulin została zaalarmowana i wezwana do pożaru Zakładu GUMITEX w Toszku. W zakładzie przerobu odpadów gumowych zapaliły się opony na powierzchni 100 m2  i 400-tonowa pryzma rozdrobnionej gumy. Na placu znajdowało się jeszcze ok. 4 tys. ton odpadów gumowych. Strażacy ugasili ogień wodą i pianą gaśniczą. Profilaktycznie polali wodą także piwnicę i halę. Spalone odpady wywieźli na sąsiedni plac, gdzie dogasili resztki gumy. W akcji, która zakończyła się ok. godz. 22, uczestniczyło 16 zastępów straży pożarnej. Przyczyny pożaru nie są znane.

– 7.06.2006 – członkowie  OSP Kotulin skierowali prośbę do Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach o przekazanie samochodu gaśniczego z zasobów PSP na potrzeby jednostki OSP Kotulin. Dzięki staraniom Burmistrza Toszka już w sierpniu 2006 roku OSP Kotulin otrzymała  z zasobów PSP samochód  Star 244.

– 6.06.2008 – Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej nadało „Złoty Znak Związku” Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotulinie za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej Polskiej.

– 7.09.2008 – z inicjatywy Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Gliwicach i Starostwa Powiatowego w Gliwicach, kapituła przy Marszałku Województwa Śląskiego przyznała naszej Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej „Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”.

Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się w Magdalence po mszy świętej. W całej uroczystości uczestniczyli delegaci i Poczet Sztandarowy naszej Jednostki.

– 15.08.2008 – najważniejsze i najbardziej tragiczne w skutkach wydarzenie od momentu powstania straży w Kotulinie. Od 15 do 21 sierpnia strażacy pracowali od rana do nocy, pomagając poszkodowanym w skutek trąby powietrznej, która przeszła nad terenami Kotulina. Strażacy przez kilkadziesiąt godzin usuwali powalone drzewa, sprzątali przedmioty niesione przez trąbę, porwane dachy, powalone domy, pomagali ludziom przetrwać trudne chwile po utracie swoje dobytku. Strażacy odznaczyli się wielką odwagą, pomocą, życzliwością, wrażliwością i odpornością na stres i zmęczenie. Mimo wszelkich trudności przez wiele godzin nieśli pomoc.

– 16.05.2010 – przy OSP w Kotulinie odbył się festyn z okazji Dnia Strażaka. W programie znalazły się: występ orkiestry z Kotulina, pokaz ratownictwa technicznego wykonany przez OSP Błotnica Strzelecka i OSP Kotulin, zwijanie węży przez dorosłych i dzieci, liczne atrakcje, obficie zaopatrzony bufet oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu TRACK.

– maj 2010 – nasi strażacy uczestniczyli w usuwaniu skutków powodzi m.in. w Pyskowicach. W naszej miejscowości także występowały podtopienia, z którymi walczyli strażacy.

– 19.09.2010 w Kotulinie na boisku sportowym, zostały zorganizowane Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gliwickiego. Nagroda główna ufundowana przez Centrum Nauki i Biznesu ŻAK powędrowała dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbiu, która zgarnęła I miejsca we wszystkich kategoriach.

– 11.12.2010 – w naszej strażnicy odbyło się spotkanie opłatkowe, na które zostali zaproszeni obecni i byli strażacy oraz honorowi goście. Na tym spotkaniu zostały wręczone zaświadczenia dla nowo wyszkolonych strażaków. Od tej pory do społeczności strażackiej należą Karolina Henne, Monika Grobosz i Adam Długi.

– 18.01.2011 – odbyło się spotkanie sprawozdawczo- wyborcze. Podczas tego spotkania obecni zostali zapoznani ze sprawami finansowymi za ubiegły rok oraz z planami na rok następny.

Tego dnia został wybrany nowy Zarząd OSP:

– NACZELNIK- Marek Zientek

– PREZES- Marek Mrozek

– Z-ca PREZESA I GOSPODARZ- Klaudiusz Kobek

– SKARBNIK- Ernest Kocem

– SEKRETARZ- Irena Sus

– KRONIKARZ- Monika Grobosz

– CZŁONKOWIE KOMISJI REWIZYJNEJ- Krystian Kiełbasa, Romuald Pieruch, Roman Pogodała

– CZŁONEK ZARZĄDU GMINNEGO- Ernest Kocem

– DELEGACJA- Krystian Kiełbasa, Marek Zientek, Klaudiusz Kobek

– 3.05.2011 – wybuchł potężny pożar w zakładach Gumitex w Toszku. Płonęło 150 tys. m3 opon. Z ogniem walczyło kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, w akcji brało udział ponad 300 strażaków. Do ugaszenia ognia potrzebny był specjalistyczny sprzęt (kontenery z tlenem z Katowic, cysterny z kilku miast śląska, ładowarkę Ł-34 z JRG Żory, przyczepy pompowe, przyczepy z działkami wodno-pianowymi, drabiny i podnośniki hydrauliczne). Zastępy straży pożarnych docierały na miejsce z całego Śląska m.in. z Zabrza, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Gliwic, Knurowa, Pyskowic, oraz z kilku okolicznych OSP, także nasza.

 

CZAS UCZESTNICTWA OSP KOTULIN W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH NA TERENIE GUMITEXU W TOSZKU
3.05.2011 7.05.2011
WYJAZD 20:25 POWRÓT 2:20

http://www.wpyskowicach.pl/foto3/pozar06052011/index.html

 

– 18.09.2011 i 2.10.2011 – W tych dniach na terenie OSP Kotulin odbyły się dożynki i festyn rodzinny. Czas, który można było spędzić z całą Kotulińską społecznością i przybyłymi gośćmi, został zapełniony licznymi atrakcjami m.in. był to występ Orkiestry Dętej, koncert „znanych gwiazd zagranicznych”, loteria fantowa, występy artystyczne oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołów CROSS i CONTEX.

– 15.12.2011 – Tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się na Zamku w Toszku. Zostały podczas niego wręczone rożne odznaczenia m.in. za zasługi i wieloletnią służbę. W świąteczny nastrój swoim pięknym kazaniem wprowadził nas ksiądz biskup Gerard Kusz. Następnie dzieląc się opłatkiem i życząc sobie wszystkiego, co najlepsze zasiedliśmy do świątecznego stołu w ciepłej i miłej atmosferze.

 

KONTAKT
 

OSP KOTULIN
UL. KOLEJOWA 4
44-180 KOTULIN
TEL:  32 230-61-08
MAIL: ospkotulin@op.pl
https://www.facebook.com/ospkotulin

 

 

DFK KOTULIN

 

Witamy na stronie internetowej Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku / Deutscher Freundschaftskreis (DFK) / Mniejszość Niemiecka – Koło Kotulin. Mamy nadzieję, że informacje zawarte na niniejszej stronie przybliżą Państwu zakres naszej działalności oraz zachęcą do czynnego udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez TSKN / DFK Koło Kotulin.

Kotulin

GL – 06

44-180 Kotulin

ul. Świbska 5

Godziny urzędowania: każdy pierwszy wtorek miesiąca od 10:00 do 12:00

Przewodnicząca: Justyna Kulik


 

ZARYS HISTORYCZNY POWSTANIA I DZIAŁALNOŚCI
ORKIESTRY DĘTEJ W KOTULINIE

      W roku 1225 powstaje miasteczko Ujazd wzmiankowane w kronikach watykańskich, jako pierwsze miasto powstałe na tych terenach na podstawie prawa niemieckiego. Z roku 1257 pochodzą pierwsze wzmianki o miejscowości Kotulin Wielki, czyli miejscowość nasza liczy sobie 752 lata.Ze względu na bardzo zły stan kultury piśmiennej nie ma za wiele wzmianek z życia naszej parafii, ale wspomnienia starszych członków naszej społeczności i zapisy z kroniki parafialnej, które są już niemalże pewnikiem, wspominają, że w roku 1906 dwaj bracia o nazwisku Cieślik z grupą przyjaciół w liczbie około siedmiu osób uświetnili uroczystość parafialną, czyli odpust (Św. Michała Archanioła) występem orkiestry dętej.Od pierwszych wzmianek o powstaniu orkiestry dętej, czyli od roku 1906 do roku 1930 informacje historyczne są bardzo skąpe. Wiedza w zasadzie opiera się na pamięci osób starszych i ich zasłyszanych opowieści. Ze wszystkich tych źródeł wywnioskować można, że orkiestra dęta przy parafii Kotulin cały czas działała.Około roku 1930 kapelmistrzem został Pan Szewczyk, który oprócz niewątpliwych talentów muzycznych, instrumentalnych i organizacyjnych miał wielki talent pedagogiczny. Stał on się nauczycielem bardzo wymagającym, przez co mógł stworzyć orkiestrę na bardzo wysokim poziomie. Wykształcił całe pokolenia muzyków, instrumentalistów ucząc ich gry na instrumentach od roku 1930 do roku 1975. Była to swoista ludowa szkoła muzyczna, która sprawiła, że w latach powojennych, czyli od około 1946 roku orkiestra dęta Kotulin funkcjonowała w pełnej obsadzie instrumentalnej wymaganej przez partytury dla dużych orkiestr dętych. Orkiestra ta funkcjonowała spokojnie, jako orkiestra parafialna przez wszystkie lata PRL-u prowadząc zajęcia i próby oraz dając koncerty w Kościele i na terenie Gromady, a później Gminy, choć nigdzie oficjalnie nie była zarejestrowana i była jedynie grupą osób rozmiłowanych w muzyce zgromadzonych wokół osoby Kapelmistrza, Pana Szewczyka. W tym czasie grupa tych „zapaleńców” liczyła około trzydziestu osób.      Czas spokojnie mijał i dotyczyło to niestety również Kapelmistrza Pana Szewczyka, który prowadząc do końca orkiestrę zmarł w roku 1981. Od tego dnia opiekę nad orkiestrą, jako Kapelmistrz przejął Pan Romuald Krupa. Orkiestra prowadziła swoją działalność w najgorszych czasach realnego socjalizmu. Przetrwanie orkiestry, jako zespołu działającego przy parafii było rzeczą bardzo trudną, o czym świadczy fakt, że większość podobnych nam orkiestr upadło lub czasowo zawiesiło swoją działalność. Hart ducha Kapelmistrza i członków orkiestry, będących w większości uczniami Kapelmistrza Pana Szewczyka, sprawił, że orkiestra przeżywa te najtrudniejsze czasy w znakomitej kondycji i w dużym dwudziestopięcioosobowym składzie. Lata przełomu, czyli lata 1988 – 1989 nie były dla nas okresem rewolucyjnym.

   Są jedynie okresem, w którym prowadzimy spokojną i dynamiczną działalność, którą możemy rozszerzyć z repertuaru religijnego na repertuar typowo świecki, można powiedzieć wręcz komercyjny. Lata transformacji ustrojowej w Polsce sprawiają, że orkiestra nasza zaczyna współpracować z Radą Sołecką, Urzędem Miasta i Gminy w Toszku, Ochotniczą Strażą Pożarną, ze Związkiem Rolników Niemieckich (pierwszym Przewodniczącym był mieszkaniec parafii Kotulin Pan Thomas Cichoń) oraz z nowopowstałym Stowarzyszeniem Kulturalno – Społecznym Mniejszości Niemieckiej na Śląsku.

    Transformacja ustrojowa i możliwość nawiązania kontaktów z rodzinami mieszkającymi za granicą sprawiły, że po 1989 roku częste stają się wyjazdy naszej orkiestry do Niemiec. Orkiestra nasza grała koncerty w Katedrach w Passau, w pięknej Katedrze w München, uświetnia swoimi występami święto Świętej Barbary (Barbarafest) w Regensburg, w Hoxter, w Odenwald. W naszej pamięci pozostają świąteczne koncerty i udział w targach przedświątecznych (Weihnachtsmarkt), w miejscowościach Herford, Bad Salzufel, Darmstadt, Wiesbaden, Wolfsburg.

     Ważnym zwrotem w historii naszej orkiestry stał się moment, w którym pierwszy z jej członków ukończył studia muzyczne. Jest nim Pan Harald Powrósło, który będąc zawodowym muzykiem i pedagogiem pociągnął za sobą wiele młodych osób z naszej miejscowości. Od kilku lat w Kotulinie dzięki staraniom Dyrektora Szkoły Podstawowej i wspomnianego już Haralda Powrósło działa Ognisko Muzyczne, w którym już małe dzieci rozpoczynają naukę gry na instrumentach dętych pod okiem fachowego nauczyciela. Często potem kontynuują oni naukę w szkołach muzycznych. Działalność wspomnianego ogniska zapewnia orkiestrze stały przypływ „młodej kadry”, która pozwala utrzymywać orkiestrę na dobrym poziomie muzycznym jak i zapewnia jej stosunkowo wysoką liczebność.

   W roku 2012 z prowadzenia orkiestry zrezygnował Pan Romuald Krupa pozostając w jej składzie, jako bibliotekarz i instrumentalista oraz jako „dobry duch” orkiestry. Obowiązki dyrygenta przejął wspomniany już wyżej Pan Harald Powrósło.

     Orkiestra nasza była jedną z wielu orkiestr działających w naszej okolicy, jednak większość z nich nie przetrwała próby czasu i w większości przestały istnieć z powodu fali wyjazdów do Niemiec i braku młodych adeptów gry na instrumentach. Zaistniała sytuacja spowodowała, że z naszych usług korzystają miejscowości z dość rozległej okolicy. Położenie naszej miejscowości (styk województwa śląskiego i opolskiego) sprawia, że niektóre miejscowości z powiatu strzeleckiego, powiatu gliwickiego, a nawet z powiatu krapkowickiego nie wyobrażają sobie uroczystości bez oprawy muzycznej w naszym wykonaniu.

     Szczęściem i motorem do rozwoju i rozkwitu naszej orkiestry od samego jej początku byli jej dyrygenci, którzy swoją charyzmą, umiejętnościami instrumentalnymi i zdolnościami pedagogicznymi przyczyniali się do stałego rozwoju naszego zespołu oraz sprawiali, że panowała w niej zawsze ciepła, serdeczna i prawie rodzinna atmosfera. Na chwilę obecną nasza orkiestra może się poszczycić prawie czterdziestoosobowym składem, w bardzo zróżnicowanym wieku, z pełną obsadą instrumentów, co dobrze wróży na przyszłość naszemu zespołowi.

 

    Error in menu source Custom Menu.
Strony internetowe

• Parafia Kotulin

www.kotulin.opole.opoka.org.pl/

• Gmina Toszek

www.toszek.pl/

• Starostwo Powiatowe

www.starostwo.gliwice.pl/pl/

• Szkoła Podstawowa Kotulin

www.spkotulin.edupage.org/

• Gimnazjum w Toszku

gimnazjum-toszek.edupage.org/

• Zamek w Toszku

www.zamektoszek.eu/

• Leśna Kraina Górnego Śląska

www.lesnakrainalgd.pl/

• Ośrodk Pomocy Społecznej w Toszku

www.ops.toszek.pl/

LOKALNA PANORAMA FIRM

• Usługi Ogólnobudowlane Ireneusz Kokoszka

więcej...

• krupatransporte

więcej...

• SALA TANECZNA W KOTULINIE

więcej...

• TIGIS TECHNIKA INSTALACJI GRZEWCZYCH I SANITARNYCH

więcej...

• MODRZEW (TARTAK)- ZAKŁAD PRZEMYSŁOWO-HANDLOWY

więcej...

• Serwis Qualität - Adrian Zawiola

więcej...

• PUNKT APTECZNY „GRZYBEK”

więcej...

• ZAKŁAD FRYZJERSKI – MAŁGORZATA KOCUR

więcej...

• ELECTRO-TECHNIK - GRZEGORZ KROLL

www.electro-technik.pl/

więcej...

• TOMA AUTO SERVIS

www.tomaautoservis.pl/

więcej...