Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Informacje |
Ważne telefony

233 42 17 - Urząd Gminy

230 61 33 - Parafia

230 61 13 - Szkoła Podstawowa

233 44 19 - Gimnazjum

230 61 12 - Ośrodek zdrowia w

Kotulinie

233 24 24 - Szpital Pyskowice

230 61 08 - Straż pożarna Kotulin

336 91 83 - Posterunek policji

Toszek

333 50 76 - Punkt apteczny

Grzybek

233 87 62 - Remedium

Pyskowice

Statystyki
Działa od: Kwiecień 14, 2012
Wizyty ogólnie:  67705
Wizyty dzisiaj: 37
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gości.

Informacje

204 

MZKP Tarnowskie Góry

KIERUNEK: Zacharzowice Kościół

PRZYSTANEK: Kotulin

 

6.16 7.09C 8.31D 10.02D 11.56D 15.14A 15.54C 16.42B
A – kursuje przez Toszek Gimnazjum

B – kurs do Toszek

C – kurs do Kolonia Łączki

D – kurs do Wilkowiczki Las

 

204 

MZKP Tarnowskie Góry

KIERUNEK: Proboszczowice

PRZYSTANEK: Kotulin

 

6.01 6.53   7.18B 8.14A 9.47 11.41
13.26 14.24A 14.59A 15.36A 16.27
A – kursuje przez Toszek Gimnazjum

B – Kursuje przez Kotulin PKP

*Rozkład jazdy ważny od 16.02.2015 do odwołania

 

Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach:

http://www.mzkp.pl/rozklad-jazdy

Najbliższe wydarzenia kulturalne w Kotulinie:

– 27.08.2017 dożynki gminne w Ligocie Toszeckiej

– 3.09.2017 dożynki sołeckie

– 9.12.2017 kiermasz świąteczny

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Kultury „Zamek w Toszku”

http://www.zamektoszek.eu/

oraz kalendarzem imprez na 2017


Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańskuCamino de Santiago (również bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno – zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.

 

Mapa istniejących Dróg św. Jakuba
 

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów oraz żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Początki kultu religijnego w Santiago sięgają IX wieku. Przybycie pierwszego udokumentowanego pielgrzyma, francuskiego biskupa Le Puy Godescalco, datuje się na rok 950. Ślady pielgrzymek z IX wieku znajdujemy na monetach Karola Wielkiego, jednak największe nasilenie ruchów pielgrzymkowych przypada na wiek XI–XIV. W wieku XII akt papieski uznał Compostelę za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte chrześcijaństwa. Wówczas Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Pojawiła się nowa terminologia: pątnika udającego się do Santiago zaczęto nazywać peregrino, tak jak swą nazwę miał pielgrzym udający się do Rzymu (romero) czy Jerozolimy (palmero). Pielgrzymów do grobu apostoła nazywano również kokijardami(od francuskiej nazwy muszli la coquille).

O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczą słowa Johanna Wolfganga von Goethe, który pisał, iż „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero od końca lat 80. XX wieku szlak znowu zaczął przyciągać coraz większą liczbę pielgrzymów z całego świata.

Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie. Raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987r. oraz wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r. W 2010 r. sanktuarium odwiedził papież Benedykt XVI.

Apel spotkał się z szerokim odzewem w Europie. Rekonstrukcja Szlaku rozpoczęta w 1986r. trwa nadal w wielu krajach. Dziś oprócz Hiszpanii, swoje szlaki (El Camino) – których w średniowieczu było wiele – mają już m. in. Portugalia (Camino Portugues), Francja (Chemin Saint-Jacques) oraz Niemcy, Austria i Szwajcaria (Jakobswege). Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest Camino Frances (ok. 750 km), który – wbrew nazwie („Szlak francuski”) – w 98 procentach przebiega na terytorium Hiszpanii. Wędrówkę zaczyna się w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji, po północnej stronie Pirenejów, przechodzi się przez słynny wąwóz Roncesvalles, gdzie w roku 778 zginął legendarny Roland, bohater „Pieśni o Rolandzie”, następnie idzie się przez górzystą Nawarrę, krainę Basków, potem wędruje się przez słynącą z czerwonych win Rioję, przez wyprażone słońcem, kamieniste ścieżki prowincji Burgos, Palencii, León, przez deszczową Galicję, by po kilku tygodniach wędrówki dotrzeć wreszcie do Santiago de Compostela, na plac Obradoiro, przed katedrę, w której według tradycji, znajduje się grób Apostoła.

Niektórzy nie kończą swojej wędrówki w Santiago de Compostela, ale podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów dalej, czyli trzy dni drogi od Santiago, nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra (łac. finis terrae – „koniec ziemi”), która często błędnie uważana jest za wysunięty najdalej na zachód punkt kontynentalnej Europy (w rzeczywistości dotyczy to przylądka Roca w Portugalii). W starożytności i średniowieczu uważano Fisterra za prawdziwy koniec świata, poza którym ciągnie się już tylko straszne, nieprzebyte morze. Tradycyjnie, po dotarciu tutaj, palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba – muszla. Docierający nad ocean wędrowcy zabierali muszle, jako dowód przebytej drogi. Dziś można je kupić na całej trasie, a najwięcej oczywiście w samym Santiago.

Z historią pielgrzymek do Santiago de Compostela związane jest najprawdopodobniej powstanie znanego kanonu Panie Janie.

Drogi św. Jakuba są oznaczone podobnie w całej Europie, muszlami św. Jakuba i żółtymi strzałkami. Występują one jednak w różnych wersjach graficznych.

W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów (z hiszpańskiego nazywane albergue lub refugios) prowadzonych przez lokalne społeczności: parafie, stowarzyszenia, schroniska młodzieżowe czy też przez osoby prywatne w gospodarstwach agroturystycznych. Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem, na podstawie, którego otrzymać może dokument potwierdzający przebycie drogi: compostelę. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinien umocować muszlę jakubową. Charakterystycznymi atrybutami są także: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę.


Drogi św. Jakuba w Polsce

 

Pielgrzymki z Polski trwały przez całe średniowiecze, do końca XVII wieku, potem ich natężenie zmalało.

W odpowiedzi na apel Rady Europy również w Polsce zaczęto odtwarzać dawne szlaki pątnicze.

 

Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat Dróg św. Jakuba zapraszamy na stronę internetową Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce info@camino.net.pl, oraz na forum Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej http://toszek-forum.pl

Zapraszamy

autor p. Herbert Kocur

 

 

 

Opiekę nad pacjentem od poniedziałku do piątku, pomiędzy 8.00 a 18.00 pełni ośrodek zdrowia w Kotulinie przy ulicy Świbskiej 17, nr tel. 32 230 61 12.
Rejestracja i informacja dla pacjentów w godzinach 11.00 – 14.00.
Opiekę pełnią lekarze:

• Lek. Med. Iwona Kuźmińska – Meryk
• Lek. Med. Mariola Malinowska
• Lek. Pediatra Janina Cebulska – Olszewska

Rolę pielęgniarki środowiskowej pełni Hiacynta Oblonczek.
W ośrodku istnieje możliwość przeprowadzenia badań medycyny pracy oraz badania kierowców.
Opiekę nocno-świąteczną od 18.00 do 8.00 rano w tygodniu oraz soboty, niedziele i święta pełni ośrodek zdrowia Remedium w Pyskowicach, nr tel. 32 233 87 62 – zarówno stacjonarnie jak i wyjazdowo.
W stanie nagłego zagrożenia życia dzwonić pod nr tel. 112.

    Error in menu source Custom Menu.
Strony internetowe

• Parafia Kotulin

www.kotulin.opole.opoka.org.pl/

• Gmina Toszek

www.toszek.pl/

• Starostwo Powiatowe

www.starostwo.gliwice.pl/pl/

• Szkoła Podstawowa Kotulin

www.spkotulin.edupage.org/

• Gimnazjum w Toszku

gimnazjum-toszek.edupage.org/

• Zamek w Toszku

www.zamektoszek.eu/

• Leśna Kraina Górnego Śląska

www.lesnakrainalgd.pl/

• Ośrodk Pomocy Społecznej w Toszku

www.ops.toszek.pl/

LOKALNA PANORAMA FIRM

• Usługi Ogólnobudowlane Ireneusz Kokoszka

więcej...

• krupatransporte

więcej...

• SALA TANECZNA W KOTULINIE

więcej...

• TIGIS TECHNIKA INSTALACJI GRZEWCZYCH I SANITARNYCH

więcej...

• MODRZEW (TARTAK)- ZAKŁAD PRZEMYSŁOWO-HANDLOWY

więcej...

• Serwis Qualität - Adrian Zawiola

więcej...

• PUNKT APTECZNY „GRZYBEK”

więcej...

• ZAKŁAD FRYZJERSKI – MAŁGORZATA KOCUR

więcej...

• ELECTRO-TECHNIK - GRZEGORZ KROLL

www.electro-technik.pl/

więcej...

• TOMA AUTO SERVIS

www.tomaautoservis.pl/

więcej...