Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): No such file or directory in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /domains/kotulin.com.pl/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Ważne telefony

233 42 17 - Urząd Gminy

230 61 33 - Parafia

230 61 13 - Szkoła Podstawowa

233 44 19 - Gimnazjum

230 61 12 - Ośrodek zdrowia w

Kotulinie

233 24 24 - Szpital Pyskowice

230 61 08 - Straż pożarna Kotulin

336 91 83 - Posterunek policji

Toszek

333 50 76 - Punkt apteczny

Grzybek

233 87 62 - Remedium

Pyskowice

Statystyki
Działa od: Kwiecień 14, 2012
Wizyty ogólnie:  55672
Wizyty dzisiaj: 52
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gości.

Sekcja mażoretek przy Orkiestrze Dętej Kotulin

 

Istotą wspólnego projektu Stowarzyszenia „Razem dla Kotulina” oraz Orkiestry Dętej Kotulin było stworzenie od podstaw grupy mażoretek, która w przyszłości stałaby się integralną częścią orkiestry. Mażoretki to grupa dziewcząt zazwyczaj ubrana w efektowne mundury, które towarzyszą w przemarszach orkiestry dętej idąc na jej czele. Grupa ta wykonuje w czasie marszu układy choreograficzne wzbogacane o figury z użyciem małych (dostosowanych do wieku) buław marszowych. Systematyczne ćwiczenia wyrabiają u tych dziewczynek poczucie rytmu, nawyki taneczne i stanowią formę ćwiczeń fizycznych niepodobnych do klasycznych zajęć wychowania fizycznego. Dobrze przygotowana grupa mażoretek, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, stanowi dużą atrakcję wizualną dla wyglądu orkiestry w marszu.

 

Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia rekrutacji dziewczynek ze szkoły podstawowej w Kotulinie oraz ze szkół ponadgimnazjalnych. W wyniku rekrutacji powstała ok. dwudziestoosobowa grupa w przedziale wiekowym od 5 do 16 lat. Jednocześnie podpisaliśmy umowę z instruktorką oraz umowę najmu sali do ćwiczeń.  Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 26. czerwca 2012r. i trwały w ramach projektu nieprzerwanie do 28. września 2012.  (dwa razy w tygodniu po dwie godziny zegarowe).   

Projekt dofinansowany został ze środków programu „Działaj lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Forum Młodzieży Samorządowej w wysokości 3100zł. Na wspólny wniosek Stowarzyszenia i Orkiestry pozytywnie odpowiedzieli także Włodarze Gminy, którzy dofinansowali  w kwocie 3000zł zakup materiału na stroje oraz okazałych butów dla starszych dziewczyn. Rodzice mażoretek również dołożyli się na stroje kupując buty i inne części garderoby dla młodszych dziewczyn.  Wiele osób dzieliło się dowożąc dzieci z sąsiednich miejscowości. Członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Kotulina” poświęcili swój wolny czas i umiejętności na wykonanie materiałow, dzięki którym mażoretki mogły ćwiczyć oraz zaprezentować się w pełnej okazałości – we własnym zakresie wykonano tzw. batony (pałki, którymi  „kręcą” mażoretki), uszyto stroje, wykonano tiulowe sukienki.

Ostatnim działaniem w projekcie był uroczysty przemarsz i występ na dożynkach parafialnych w Kotulinie, który odbył się 16. września 2012r. Perfekcyjne wykonanie  układów, przez obie grupy dziewczyn, wywołały wśród przybyłych gości zachwyt połączony z gromkimi oklaskami. Relację z występu można zobaczyć na stronie internetowej Kotulina oraz w kwartalniku „Po troszku o Toszku”. 

Już w czasie trwania projektu wszyscy byli zgodni, że sekcja mażoretek powinna istnieć dalej. Wspólną decyzją założycieli, czyli Stowarzyszenia i Orkiestry, zawnioskowano do Urzędu Miasta w Toszku o przejęcie sekcji przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. W ten sposób to dzieło jest kontynuowane i jest szansa na to, że sekcja będzie się systematycznie rozwijać i odnosić sukcesy.

W naszej stosunkowo niewielkiej społeczności działająca sekcja jest dla dziewczyn biorących udział w zajęciach alternatywą wykorzystywania czasu wolnego, daje możliwości rozwoju fizycznego, muzycznego i intelektualnego. Daje również możliwości integracyjne dla dzieci jak i dla rodziców (wspólne uczestnictwo w zajęciach). Jest to główny i najważniejszy efekt przedsięwzięcia jaki udało się nam osiągnąć.

Projekt utworzenia sekcji mażoretek to również doskonały przykład współpracy lokalnych organizacji, samorządowców oraz wolontariuszy zaangażowanych w to przedsięwzięcie. 

Obecnie na stronie internetowej www.kotulin.com.pl oraz na facebook’u dostępny jest krótki filmik podsumowujący projekt, który bierze udział w konkursie „Opowiedz…2012” organizowanym przez Forum Młodzieży Samorządowej. 

Członkowie stowarzyszenia pracują również nad powstaniem dłuższego filmu opisującego powstanie sekcji mażoretek w Kotulinie. Premiera filmu przewidziana jest na niedzielę 16. grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kotulinie, na który już teraz gorąco zapraszamy. 

    Error in menu source Custom Menu.
Strony internetowe

• Parafia Kotulin

www.kotulin.opole.opoka.org.pl/

• Gmina Toszek

www.toszek.pl/

• Starostwo Powiatowe

www.starostwo.gliwice.pl/pl/

• Szkoła Podstawowa Kotulin

www.spkotulin.edupage.org/

• Gimnazjum w Toszku

gimnazjum-toszek.edupage.org/

• Zamek w Toszku

www.zamektoszek.eu/

• Leśna Kraina Górnego Śląska

www.lesnakrainalgd.pl/

• Ośrodk Pomocy Społecznej w Toszku

www.ops.toszek.pl/

LOKALNA PANORAMA FIRM

• Usługi Ogólnobudowlane Ireneusz Kokoszka

więcej...

• krupatransporte

więcej...

• SALA TANECZNA W KOTULINIE

więcej...

• TIGIS TECHNIKA INSTALACJI GRZEWCZYCH I SANITARNYCH

więcej...

• MODRZEW (TARTAK)- ZAKŁAD PRZEMYSŁOWO-HANDLOWY

więcej...

• Serwis Qualität - Adrian Zawiola

więcej...

• PUNKT APTECZNY „GRZYBEK”

więcej...

• ZAKŁAD FRYZJERSKI – MAŁGORZATA KOCUR

więcej...

• ELECTRO-TECHNIK - GRZEGORZ KROLL

www.electro-technik.pl/

więcej...

• TOMA AUTO SERVIS

www.tomaautoservis.pl/

więcej...